Predtým ako o nás napísal hocikto iný, napísal o našich Mapucliach človek z oboru vzdelávania geografie. To sa udialo pred viac než dvomi rokmi a bola to super motivačná podpora, že na to ideme správne. Tentokrát si od toho istého človeka môžete prečítať o našich Mapucliach Európy.
Pôvodný článok si môžete prečítať tu:
Mapami som bol fascinovaný už ako dieťa. Atlas a útla knižka Rozum do vrecka boli mojimi vernými spoločníkmi. Nepotreboval som školu na to, aby som sa naučil polohu štátov Európy, poznal takmer všetky hlavné mestá štátov sveta a poľahky k nim priradil vlajky. Ak by som vtedy dostal mapové puzzle, určite by som bol radosťou celý bez seba. Teraz ich skladám aj ako učiteľ geografie a som rád, keď pri nich vidím iskru v očiach u svojich žiakov. Aj preto som sa mapovým puzzle venoval na Lepšej geografii už viackrát. Ako ich využiť priamo vo vyučovaní si môžete prečítať napríklad tu.
Mal som možnosť vyskúšať už množstvo mapových puzzle a viacero z nich vlastním. Tentokrát som sa dostal ku skutočne unikátnemu. Mapucle Európa – krajiny, potešilo o to viac, že je zo Slovenska. Stojí za ním partička šikovných mladých ľudí zoskupená pod značkou Lebo Mädveď.
Ako sa toto mapové puzzle líši od ostatných? Už na prvý pohľad zaujme jeho prevedenie. Je vyrobené z pevnej drevovlákninovej dosky, ktorá vydrží oveľa väčšiu záťaž ako bežný kartón. V školských podmienkach to určite oceníte. Každý štát Európy je na samostatnom dieliku, vlastné dieliky majú aj moria alebo ich časti.
Zaujímavosťou je bezfarebnosť mapy. Štáty nie sú farebne odlíšené, moria pokrývajú modré čiary. Čo sa zdá ako nevýhoda, môže byť v skutočnosti výhodou. Autori sa rozhodli na mape vyznačiť a pomenovať aj najdôležitejšie rieky a jazerá. Ojedinelý prístup bol zvolený pri vyznačení hlavných miest. Ich celé názvy na mape nenájdete, sú pomenované prostredníctvom trojpísmenových skratiek (kódov). Tie sú vysvetlené v legende mapy, ktorá pozostáva z prehľadnej tabuľky. Okrem názvov hlavných miest v nej nájdete názvy štátov, informácie o populácii a rozlohe štátov a to, či sú alebo nie sú členom Európskej únie.
Vyššie opísaná skutočnosť prehlbuje vzdelávací potenciál tohto mapového puzzle. Zároveň však sťažuje skladanie, lebo bez chýbajúcich názvov je identifikácia štátov len podľa ich obrysov náročnejšia. Nevýhodou puzzle pre menšie deti môže byť absencia úchytiek, na aké sme zvyknutí z drevených Montessori mapových puzzle. Ak by ste ich predsa len veľmi chceli, môžete si ich na dieliky nalepiť.
Mapucle sú vysokokvalitné mapové puzzle, ktoré nadchnú každého mapofila. Ak hľadáte vhodný darček pre takto “postihnutých”, s Mapucle máte priam istotu presného zásahu. O to viac, že okrem mapového puzzle Európy máte na výber aj viaceré hry venované Slovensku. Stále túžim po Mapucle okresov alebo tradičných regiónov. Kompletnú ponuku si môžete pozrieť na oficiálnej stránke výrobcu. Prudko využiteľné nielen v škole, ale aj na chate alebo v krčme či kaviarni s priateľmi. Kto poskladá celé Slovensko zo 79 okresov ako prvý? ????
Mapucle sú zabalené v originálnej pevnej krabici, ktorá sa zatvára pomocou gumičiek. Na polici vyzerá ako truhlica s pokladom. A ako to už s pokladmi býva, sú cenné. Výnimkou nie sú ani Mapucle. Oproti ostatným mapovým puzzle na trhu sú výrazne drahšie a preto sa asi nikdy nestanú bežnou učebnou pomôckou na školách. Ale ktovie, treba veriť na zázraky. Minimálne doma ich spraviť môžete. Čo dodať na záver? Pozrite si fotografie a vytvorte si ešte lepšiu predstavu o Mapucle – Európa krajiny.
Comments