You are currently viewing Game of Ur
Game of Ur

Game of Ur

Nová spoločenská hra od Lebo Mädveď.

Po pol roku prototypovania vám prinášame novinku, hru, ktorá je úplná iná ako všetky mädvedie. Game of Ur je jedna z najstarších hier na svete. Táto súťaživá hra pre dvoch hráčov je stará skoro 5000 rokov. Dynamicky kombinuje taktiku a šťastie hráča.

Game of Ur je stolová hra vyrobená z MDF materiálu vďaka fréze a UV tlači. Hra sa skladá z dvoch hracích panelov, 8 štvorstenných kociek, zo 14 žetónov a dvoch gumiek, ktoré držia hru pokope. Jej balenie sme navrhli tak, aby ju bolo pohodné prenášať hoci aj v ruksaku, bez zbytočných krabíc a sáčkov na každú dovolenku, stanovačku, či na kúpalisko.

HISTÓRIA GAME OF UR
The Royal Game of Ur, prezývaná aj ako hra 20tich štvorcov, sa hrala už v starovekej Mezopotámii na začiatku tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Hra bola populárna na blízkom východe medzi všetkými spoločenskými vrstvami a podobné hracie dosky sa sa našli aj na Kréte, či Srí Lanke.

Na vrchole svojej slávy získala hra duchovný význam a verilo sa, že udalosti v hre odrážajú budúcnosť hráča a sprostredkúvajú správy od božstiev alebo iných nadprirodzených bytostí.
Game of Ur bola populárna až do neskorého staroveku, kedy sa zrejme transformovala do ranej podoby backgammonu. Nakoniec hra ostala v zabudnutí všade okrem židovského obyvateľstva indického mesta Koči, ktoré pokračovalo v hraní jeho verzie až do 50. rokov, keď začali emigrovať do Izraela.

Game of Ur získala svoje meno vďaka anglickému archeológovi Sir Leonard Wooley počas vykopávok na Kráľovskom cintoríne v Ure v rokoch 1922 až 1934. Kópie tejto hry našli aj ďalší archeológovia na Blízkom východe.


Pravidlá hry Ur, ktoré sa hrali v druhom storočí pred naším letopočtom, sa zachovali na babylonskej hlinenej doske, ktorú napísal pisár Itti-Marduk-balāṭu. Na základe tejto tabule v tvare hernej dosky kurátor Britského múzea Irving Finkel zrekonštruoval základné pravidlá možného hrania hry. Cieľom hry je prebehnúť hracou plochou a doručiť do cieľa všetky svoje kúsky skôr ako súper. Rovnako ako moderný backgammon, aj táto hra kombinuje prvky stratégie a šťastia.

Existujú dva spôsoby hrania tejto hry. Tá klasická, ktorá sa podobá na hru Človeče a potom tá zložitejšia. Pre tých, čo sa im nechce čítať pravidlá, sme natočili krátke video s inštrukciami, ako na tú jednoduchšiu verziu. 

Naša interpretáciu Game of Ur nájdete už teraz na našom eshope.

Tím Lebo Mädveď